TARSENS Hakkında;

2017 yılında kurulan Tarsens Araştırma ve Geliştirme Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, Tarımsal Sensör Sistemlerinin ülkemizde üretilmesini, hassas tarım, barınak gözetimi, sera ortam takibi, arazi uygulamaları gibi süreçler için kullanılmasını amaç edinmiştir.

Şirket kurulum öncesi yapılan ar-ge çalışmaları sonucu, Uludağ Üniversitesi  Ziraat Fakültesi deneme serasında, kablosuz sensör ağı 2015 yılında faaliyete geçmiştir. İki yıldır çalışan kablosuz sensör ağı, 4 frekans yedeklemelidir ve bu ağ 2 yılda 175 milyondan fazla veri toplamıştır. Toplanan veriler iç dış ortam sıcaklığı, nem, aydınlanma verileridir. Tasarlanan cihazların pil ömürleri ev-ofis ortamı için 8 yıl olarak hesaplanmıştır. Arazi şartlarında, 2 yıl geçmesine rağmen pil ömrü yarıya ulaşan cihaz sayısı çok azdır. Cihazların 2 ila 4 yıl daha çalışacağı tahmin edilmektedir.

Kablosuz sensör ağlarına ek olarak, hassas tarım sürecinde kullanılan, multispektral, ölçekli hiperspektral, ndvi kamerası, false color kameralar geliştiren Tarsens, bu konuda yeni bir oluşumun öncüsü olmuştur.

Tarsens kurucusu Celil Serhan TEZCAN, İstanbul Teknik Üniversitesi'nde Hassas Tarım ve Derin Öğrenme konularında Doktora yapmaktadır.

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now